Yeni Kimlik Kartı İçin Randevu Almak Zorunlu mu?

Yeni Kimlik Kartı İçin Randevu Almak Zorunlu mu? Randevusuz Kimlik Kartı çıkarma işlemi yapabilir miyim? Randevusuz nüfus müdürlüğüne gitsem kimlik kartı işlemlerimi yaparlar mı?

Nüfus Müdürlüklerinde kimlik kartı işlemi yapacak olan vatandaşlarımız daha önceden doğrudan nüfus müdürlüklerine başvurarak işlem yaptırabilmekteydi. Ancak covid 19 salgını sırasında alınan tedbirler nedeniyle nüfus müdürlükleri randevulu sisteme geçti.

Nüfus Müdürlüklerinden randevu alırken sistem sizden HES kodu istemektedir. HES kodu sayesinde randevu alacak olan vatandaşlarımızın korana duru kontrol edilmekte, karantina süresinde olup olmadığı bilinmektedir. Bu sayede hasta kişilerin başkalarına bulaştırmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

Nüfus Müdürlükleri bu amaçla randevulu işlem yapmakta acil durumlarda vatandaşların şahsen başvuruları da kabul edilebilmektedir.

Siz de Kimlik Kartı işlemleriniz için NVİ Randevu Al sayfasından, e-devletten veya alo 199’dan randevu alarak nüfus müdürlüğüne kimlik başvurusu yapabilirsiniz.

Gündemde olan bilgilerden “mevcut nüfus cüzdanı” nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğu anlaşılmıştır. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.
1- Yeni kimlik alabilmek için internetten randevu alınmalı veya 199 nolu telefon numarasından randevu talep edilmesi gerekmektedir.
2- Biyometrik vesikalık resim çekilmek,
3- Vergi Dairesine harç ücreti yatırmak,
4- Son olarak randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne kimlik, ehliyet, evlenme cüzdanı yada pasaport gibi belgelerin herhangi biri ile başvurulması gerekmektedir.

(Visited 25 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir