Yeni Doğan Kimlik Kartı Randevu Al

Yeni Doğan Kimlik Kartı Randevu Al. Yeni doğan bebeğinize kimlik kartı çıkarmak için randevu alınız? Yeni doğan kimlik kartı çıkarmak için internetten online nüfus randevu alınabilir, nüfus randevu telefonu aranabilir veya Yeni doğan nüfus kaydı yaptırma ve kimlik çıkarmak için e-devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. Yeni doğan kimlik kartı çıkarmak için gerekli belgeler nelerdir?

Hemen  Yeni Doğan Kimlik Randevu Al

Yenidoğan Bebeğe Nüfus Cüzdanı Çıkartmak için Randevu Nereden ve Nasıl Alınmaktadır?

Yeni Doğan Bebeğinize Kimlik Kartı Çıkarma Aşamaları
Doğum yaptıktan sonra anne veya baba  tarafından yeni doğan bebekleri için yapacakları kimlik kartı çıkarma işlemlerini sizin için sıraladık.

Bunlardan ilki yeni doğan bebeğinize ,kimlik kartı çıkarmak için NVİ Randevu Al sayfasında “Yeni Doğum” randevu al butonunu tıklayarak kendinize en yakın nüfus müdürlüğünden randevu almaktır.

NVİ YENİ DOĞUM RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ

Doğum Bildirimi (Tanıma ve Evlenme ile Soybağı Düzeltme işlemleri dahil) başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur.

Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz. Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda aynı gün içerisinde (24 saat) ikinci bir randevu verilemez.

Doğum bildirimi; veli (anne veya baba), vasi, kayyım ya da resmi vekil tarafından yapılır. Doğum bildirimi sırasında doğuma ilişkin resmi veya doğum raporunun ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yeni doğan Bebeğinizin Nüfusa kaydı ve kimlik kartı çıkarmak için randevu almanın bir diğer yolu e-Devlet şifresi ile e-Devlet Yeni Doğum Bildirimi Randevusu alabilirsiniz. e-Devlet Yeni Doğum Bildirim Randevusu Al

15 Yaş Altı Çocukların Kimlik Başvuruları e-Devlet. Nüfus Müdürlüklerine gitmeden 15 Yaşını Tamamlamayan Vatandaşların Kimlik Kartı Başvuruları https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden yapılabilmektedir.

Yeni doğan Bebeğe Kimlik Kartı Nasıl Alınır?
Yenidoğan bebekleri için kimlik kartı çıkartmak isteyen vatandaşlar, kendi seçtikleri nüfus dairesine başvurabilirler. Bebeğinizin doğduğu yerdeki, şu anda yaşadığınız bölgedeki, bir süredir ikamet ettiğiniz bölgedeki ilçe nüfus müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

Başvuru Kimler Tarafından Yapılmaktadır?
Yeni doğan bebeğin kimliğiyle ilgili tüm işlemler sadece ebeveynleri veya mahkemelerce belirlenmiş yasal temsilcileri tarafından yapılabilir. Temsilciler veya ebeveynler nüfus müdürlüğüne gidebilir veya be Devlet üzerinden yeni doğan kimlik kartı başvurusu yapabilirler.

Yenidoğan Bebeklere Kimlik Kaç Günde Çıkartılmaktadır?
NVİ Kimlik kartı başvurunuzdan itibaren bir hafta içinde kimlik kartı ebeveynlerin ellerine geçmektedir. Yeni doğan kimlik kartı çıkarmak için süre yok ancak doğumdan sonra ilk bir ay içinde çıkarırsanız kimlik bedeli ödenmez.

Kimlik Kartı Çıkartmanın Ücreti Nedir?
İlk bir ay içinde çıkan kimlikte ücret söz konusu değildir. Kimlik kartı çıkartmak için herhangi bir ücret devlet tarafından talep edilmemektedir. Ancak 30 günlük yasal süre sononda 2021 yılı için 30 Tl ücret alınır.

Yeni Doğmuş Bir Bebeğe Kimlik Çıkartmamanın Cezası Nedir?
Anne veya babanın bebeğin kimliğini en geç 30 gün içinde alması gerekmektedir. Yurtdışında gerçekleşen doğumlar için bu süre 60 güne kadar sürebilir. Bu şartların yerine getirilmemesi durumunda ebeveynin 30 TL  kimlik kartı ücreti ödemesi gerekecektir.

Yenidoğan Bebeğe Kimlik Çıkartmak İçin Gerekli Olan Belgeler
Başvuru sahibi, yani ebeveyn olan kişiler T.C. kimlik kartı ve doğum yapıldığı zaman hastanenin vermiş olduğu doğum belgesini yanlarında götürmeleri gerekmektedir. Birçok nüfus müdürlüğü doğum belgesini sistemden görür. Görünmez ise götürmüş olunan belgeleri yetkili bir kişiye verirseniz işlem gerçekleşecektir.

Yenidoğan Bebekler Hastaneden Taburcu Olmadan Kimliklerine Sahip Olabilmektedir
Geçen yıldan itibaren başvurulduğu takdirde yeni doğan bebeğin nüfus işlemlerini sağlık merkezleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Tedavinin ardından bir yıl içinde birçok bebek ilk doğdukları sağlık kurumuna kimlik bilgileri kaydedilerek ailelerinin adresine nüfus cüzdanları gönderildi.

Nüfus Hizmetleri Kanunu‘nun revizyonu nedeniyle sağlık bakanlığına bağlı sağlık kurumları ve vatandaş kayıt büroları nüfus siciline doğum ve ölümleri kaydetme imkânı bulmuştur. Kurallar sayesinde herhangi bir sağlık kuruluşunda doğan ve ebeveynleri tarafından isimlendirilen çocukların doğum bildirimleri, nüfus müdürlüğüne geçmeden doğdukları sağlık kurumunda yapılabilmektedir.

 

(Visited 308 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir