Online Kimlik Randevu Alma, İptal ve Başvuru Sorgulama

Online Kimlik Randevu Alma, İptal ve Başvuru Sorgulama. Nüfus Müdürlüğünden yeni kimlik çıkarmak, eski kimlik kartını değiştirmek ve kayıp kimliğin yenisini çıkarmak için öncelikle online randevu almanız gerekmektedir.

NVİ Nüfus Müdürlüğü e randevu internetten NVİ uygulama sayfasından veya e-devlet kapısı üzerinden alınabilmektedir.

NVİ genel Müdürlüğünden elde edinlen bilgilerden “mevcut nüfus cüzdanı” nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğu anlaşılmıştır. Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.
1- Yeni kimlik alabilmek için 199 nolu telefon numarasından randevu talep edilmesi gerekmektedir.
2- Biyometrik vesikalık resim çekilmek,
3- Vergi Dairesine harç ücreti yatırmak,
4- Son olarak randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne kimlik, ehliyet, evlenme cüzdanı yada pasaport gibi belgelerin herhangi biri ile başvurulması gerekmektedir.

Kimlik Kartı Başvurunuz hangi aşamada öğrenmek için

Başvurularınızın durumunu Alo 199 Çağrı Merkezindenhttps://randevu.nvi.gov.tr/ web sitesinden ya da e-Devlet Kapısından öğrenebilir ve takip edebilirsiniz.

Online olarak aldığınız e nüfus randevunuzun ne durumda olduğunu sorgulayıp gerektiğinde iptal edebilirsiniz.

Bu aşamada daha önce aldığınız randevularınızı görüntüleyebilir ve işlemlerinizi yapabilirsiniz. Randevu bilgilerinize erişmek için Kimlik Numaranız’a sahip olmanız gerekir.

Online kimlik randevu alma, iptal ve başvuru sorgulama işlemlerinizi internetten veya ALO 199 No’lu Nüfus Çağrı Merkezini arayarak da yapabilirsiniz.

Nüfus ve vatandaşlık işlerinde 199 çağrı merkezini arayarak randevu alabilirsiniz veya https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden adınızı, soyadınızı, TC kimlik numaranızı, doğum tarihinizi ve telefon numaranızı girerek randevu alabilirsiniz. Aldığınız randevuya gitmeyecekseniz en az yarım saat öncesinde iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi durumda 24 saat boyunca randevu alamama cezai işlemi uygulanılır.

(Visited 8 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir