Kimlik Kartı Randevusu Nasıl Alınır?

Kimlik kartı randevusu nasıl alınır? Yeni kimlik karttı çıkarma, eski nüfus cüzdanını değiştirme, kimlik kartı yenileme ve kayıp kimlik kartı randevu alma.

NVİ Kimlik Randevu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden telefon ile ya da internetten online olarak  https://randevu.nvi.gov.tr/ nvi web portalı üzerinden.

E-devlet şifreniz var ise https://www.turkiye.gov.tr/nvi-tc-kimlik-karti-basvuru-randevusu üzerinden T.C.Kimlik Kartı Randevu Sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.

Kimlik kartı başvurusu için neler gereklidir?

Kimlik kartı başvurusu nüfus cüzdanı / kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Kimlik Kartında kullanılacak fotoğraf nasıl olmalıdır?

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir.

Kimlik kartı başvurusunda kişinin ibraz ettiği fotoğraf taranarak sisteme kaydedildikten sonra başvuru sahibine iade edilir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

Başvuru yaptığım kimlik kartımın hangi aşamada olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Alo199 Çağrı Merkezinden veya Genel Müdürlük https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalında yer alan “Başvurum hangi aşamada?” bölümünden öğrenebilir, takip edebilirsiniz.

Kimlik kartı müracaatında muhtar tarafından düzenlenen talep belgesi istenecek midir?

Kayıp veya fotoğrafsız nüfus cüzdanı ile yapılan başvurularda, nüfus cüzdanı / kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf dışında yerleşim yeri ya da diğer adres muhtarlığı veya kurum yetkilisi tarafından düzenlenen ve onaylanan talep belgesi istenmez.

Kimlik kartı ve uluslararası aile cüzdanı bedeli ne kadardır?

​Maliye Bakanlığınca 2021 yılında kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ve mevcut eski nüfus cüzdanını kaybedenler 30,00 TL.,

yeni verilen T.C. Kimlik Kartını kaybedenler için kimlik kartı bedeli 60,00 TL.,

Ayrıca, uluslararası aile cüzdanı için 160,00 TL. mavi kart değiştirme/kayıp/yenileme bedeli 16,00TL. değerli kağıt bedeli İlçe Nüfus Müdürlüklerinde işlem sırasında nakit olarak tahsil edilmektedir.

(Visited 30 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir