Kimlik Kartı Fotoğraf Değiştirme

Kimlik Kartı Fotoğraf Değiştirme. Yeni tip çipli Kimlik Kartlarında biyometrik fotoğraf kullanılmakta ve fotoğrafınız özel bir baskı ile kimlik kartına eklenmektedir. Birçok vatandaş kimlik kartları geldiğinde fotoğraflarını beğenmemektedirler.

Yeni kimlik kartınıza uygulanan fotoğraf taranarak sisteme yüklendiği ve sistemden karta yapıştığı için fotoğrafa göre daha kötü görünüyor olabilir. Öncelikle yeni kimliğinizdeki biyomerik görüntünüze alışmanız gerekecektir.

Ama kimlik kartınızdaki fotoğrafınız size gerçekten çok kötü geldi ve değiştirmek istiyorsanız

NVİ Genel Müdürlük https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerinden ya da Alo 199 çağrı merkezinden T.C. Kimlik Kartı değiştirme başvurusu için randevu almanız ve kimliğiniz yenilemeniz gerekmektedir?

Fotoğraf değiştirmek amacıyla kimlik yenileme işlemi için 2021 Yılı için 30 Tl kimlik yenileme ücreti yatırmanız, yeni biyometrik fotoğrafınızı çektirmeniz değiştirmek istediğiniz eski kimlik kartı ile nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Kimlik Kartınızdaki fotoğrafı değiştirmek için aldığınızda sonra altı ay geçmesi yerinde olacaktır. Çünkü sistemdeki resminiz altı ay geçerlidir.

Kimlik kartında kullanılacak fotoğraf nasıl olmalıdır?

Kimlik kartı başvurusunda kullanılacak biyometrik fotoğraflarda aranan özellikler:
• Son altı ay içinde yüz tamamen görünür şekilde ön cepheden çekilmiş olmalıdır.
• Gözler açık konumda; alın, yüz ve çene açık olmalıdır.
• Fotoğraflarda renkli cam ya da güneş gözlüğü kullanılmamalıdır.
• Fotokopi, bilgisayarda çoğaltılan veya biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmemektedir.

Yüz biyometrisinin tespit edilmesine engel olacak herhangi bir sağlık sorunu bulunması halinde bu durum başvuru makamınca kayıt altına alınmaktadır.

On beş yaşını tamamlamış olan herkesin kimlik kartında biyometrik fotoğraf bulunması zorunludur. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu değildir. Ancak; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Yönetmeliğinin 6. Maddesi; “Kimlik kartı seyahat belgesi olarak kullanılabilir.

Bu amaçla kullanımında ilgili ülkelerle yapılacak uluslararası anlaşma hükümleri uygulanır.” hükmündedir. Bu doğrultuda, on beş yaşını tamamlamamış vatandaşlarımızın kimlik kartını seyahat belgesi olarak kullanabilmeleri için “fotoğraflı kimlik kartı” almaları gerekmektedir.

(Visited 68 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir