Geçici Kimlik Belgesi İle Yurt Dışına Çıkılır mı?

Geçici Kimlik Belgesi İle Yurt Dışına Çıkılabilir mi? Yeni T.C. Kimlik kartı için müracaat ettiniz, 15 günde gelmesi gereken kimlik kartınız, yoğun ilgiden dolayı basımı gecikti. Yurt dışına çıkmanız gerekmekte. Peki bu durumda ne yapmanız gerekmekte? Nüfus müdürlüğünden verilen geçici kimlik belgesi ile yurt dışına çıkabilir misiniz?

Kimliksiz güvenlik kontrollerinden uçağa geçiş yapamayacağınızdan, kimlik yerine geçen herhangi bir evrağı kullanabilirsiniz.

Kimlik yerine geçen belgeler;

 • Sürücü Belgesi (kimlik numarası işlenmiş)
 • Evlilik Cüzdanı
 • Nüfus kayıt örneği (mühürlü ve yetkili kişi tarafından imzalı)
 • Bebekler için, doğumdan bir ay sonrasına kadar geçerli olan doğum belgesi (ebeveyn kimliği ile beraber)
 • Nüfus müdürlüğünden verilen geçici kimlik belgesi (mühürlü ve yetkili kişi tarafından imzalı)

İç Hatlarda Nüfus Cüzdanını Unutanlara Geçici Kimlik Belgesi 2016 YILI  Şubat ayında yürürlüğe giren ve sadece iç hatlarda seyahat sırasında nüfus cüzdanlarını unutan yolcuları kapsayan “Geçici Kimlik Belgesi” uygulaması sürüyor.

İç Hatlarda Nüfus Cüzdanını Unutanlara Geçici Kimlik Belgesi Geçtiğimiz yıl Şubat ayında yürürlüğe giren ve sadece iç hatlarda seyahat sırasında nüfus cüzdanlarını unutan yolcuları kapsayan “Geçici Kimlik Belgesi” uygulaması sürüyor.

Yurt içi yolculuklar

Yurt içi yolculuklarınızda aşağıdaki belgeleri kimlik olarak kullanabilirsiniz:

 • Nüfus cüzdanı
 • Geçici nüfus cüzdanı belgesi
 • Sürücü belgesi
 • Pasaport ve/veya pasaport yerine geçen belge
 • Evlilik cüzdanı
 • Doğum belgesi (doğumdan bir ay sonrasına kadar olan ebeveyn kimliği ile birlikte ibraz edilecek doğum belgeleri)
 • Resmi kurum/kuruluşlar tarafından verilen fotoğraflı, mühürlü/damgalı ve T.C. kimlik numarası yazan belgeler

Bu belgelerden herhangi birini sunarak check-in işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz

Yurt dışı yolculuklar

Ülkelerin vize politikaları zaman içinde değişiklik gösterebilir. Bu sebeple seyahat planı yaparken Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinden ve büyükelçiliklerin internet sitelerinden gideceğiniz ülkenin güncel vize politikası hakkında bilgi almanızı öneririz.

Pasaport

Yurt dışına çıkmanız için öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmanız gerekiyor. İlk defa pasaport alacaksınız ya da pasaportunuzun süresini uzatacaksanız bu işlemin birkaç gün sürebileceğini hatırlatalım.

Geçici kimlik belgesi ile uçağa binilir mi?

Geçici kimlik belgesi ile uçağa binilmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Bilet sırasında geçici belge gösterilerek uçak biletinin alınabilmesi mümkün olabilecektir. Geçici kimlik belgesi ile yurt dışına çıkabilmekte problem yaratmayacaktır. Özellikle dış ülkelerde kimlik kartından ziyade pasaporta önem verilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne seyahat ederken pasaport zorunluluğu yoktur. Sadece TC kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız yeterlidir. TC kimlik belgeniz olmadığı durumlarda pasaportunuzu kimlik belgesi olarak kullanabileceğinizi hatırlatalım

(Visited 13 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir