Eski Nüfus Cüzdanı Ne Zamana Kadar Geçerli?

Eski Nüfus Cüzdanı Ne Zamana Kadar Geçerli? Her yıl sonunda eski nüfus cüzdanlarının geçerlilik süresiyle ilgili tartışma başlamaktadır. Eski nüfus cüzdanlarının süresi ne zaman doluyor?

Nüfus cüzdanları; kimlik kartı başvurusu yapılıncaya kadar geçerli olup, nüfus cüzdanlarının kimlik kartı ile değiştirilmesi ile ilgili belirlenmiş son tarih bulunmamaktadır.

Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır. Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.

İçişleri bakanlığına sorulan sorulardan ve bakanlıktan alınan cevaplardan ve intikal eden bilgilerden “mevcut nüfus cüzdanı” nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğu anlaşılmıştır.

1- Yeni kimlik alabilmek için 199 nolu telefon numarasından randevu talep edilmesi gerekmektedir.
2- Biyometrik vesikalık resim çekilmek,
3- Vergi Dairesine harç ücreti yatırmak,
4- Son olarak randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne kimlik, ehliyet, evlenme cüzdanı yada pasaport gibi belgelerin herhangi biri ile başvurulması gerekmektedir.

Online randevu almak için tıklayınız.

(Visited 9 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir