e Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvuru

e Devlet Engelli Kimlik Kartı Başvuru. e-Devlet üzerinden engelli kimlik kartı başvurusu nasıl yapılır? e-Devlet engelli kimlik kartı başvuru şartları ve gerekli belgeler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli veri tabanı oluşturulmasına ve engellilere tanınan hak ve hizmetlerden yararlanmada kullanılmak amacıyla e devlet uygulamasından üzeri engelli raporu olan vatandaşlara engelli kimlik kartı verilmektedir.

HEMEN ENGELLİ KİMLİK KARTI İÇİ BAŞVUR

Bu hizmeti kullanarak, Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzeri engelli olduğunu belgeleyen ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerince verilen Engelli Kimlik Kartı almak için başvuruda bulunabilir.

Bunun için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bilgi sisteminde önceden yapılmış bir başvurunuz bulunmalıdır.

Getirdiği haklar neler?

Engelli kimlik kartına sahip olan vatandaşlar, toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat hakkından yararlanabiliyor. Tüm resmi ve özel halk otobüsleri, deniz ulaşım araçları ve TCDD bünyesindeki trenlerden engelli bireyler ücretsiz faydalanabiliyor. Ayrıca tüm iç ve dış hatlar uçuşlarında yüzde 20 indirim sağlanıyor. Konut vergisi muafiyeti 200 metrekareden küçük tek konutu olan engelliler emlak vergisinden muaf tutuluyor.

Engellilerin eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için özel olarak üretilmiş her türlü araç-gereç ve özel bilgisayar programlarının temininde Katma Değer Vergisi (KDV) alınmıyor.

Müze ve ören yerleri, milli parklar, tabiatı koruma alanları ve tabiat parklarına ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyor. Ayrıca devlet tiyatrolarından ücretsiz yararlanabiliyor. GSM operatörlerince engelli kişilere özel tarifeler uygulanıyor.

TOKİ tarafından hazırlanan projelerde planlanan konut sayısının yüzde 5’i kadarı engelli vatandaşlar için ayrılıyor. Engelli vatandaşlar kimlik fotokopisi ve engelli sağlık kurulu raporu ile başvuru yapabiliyor, konutların hak sahipleri ise kura ile belirleniyor.

(Visited 9 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir